Belek

Belek – Antalya

Burası Neresi? Dinler Bahçesi, diğer adıyla Hoşgörü Bahçesi, yapımı 2004 yılında tamamlanan, üç semavi dinin bir alanda buluşturulduğu, harika bir bahçedir. Yapıldığı günden bu yana Belek’in simgeleşmiş yapıları arasında gösterilen Dinler Bahçesi, Kudüs’ten sonra Hristiyanlık, Yahudilik ve İslamiyet’ten oluşan üç semavi dinin bir araya geldiği sayılı yerlerden biri olarak; bir kilise, bir sinagog ve bir camiden oluşuyor.

Cami, Cennet Bahçesi adını, kilise ise Ruhullah (Allah’ın ruh üflediği) adını taşımakta olup; sinagog için henüz bir isim belirlenmemiş. Hoşgörü temasıyla kurulan ve bu amaç doğrultusunda, din, dil ve ırk gibi ayrımları ortadan kaldırmak, en azından dünyada bir teşkil oluşturmak adına hizmet veren Dinler Bahçesi, özellikle yaz sezonu boyunca, günde en az 200 kişi tarafından ziyaret ediliyor.

Neden Gitmeliyim? Dinler Bahçesi, diğer adıyla Hoşgörü Bahçesi, yabancı turist potansiyeli oldukça fazla olan Belek’te, misafirlerin dini vecibe ve ayinlerini gerçekleştirmesi adına büyük önem taşıyor. Bahçede bulunan ibadethanelerin her biri, mimari özellikleri ve içlerinde bulunan objelerle kendi inanç özelliklerini yansıtıyor. Ayrıca bahçenin ortasında, insanın yaratılışındaki saflığı, günahsızlığı ve berraklığı simgeleyen bir havuz ve havuz etrafında üç semavi dini temsilen, üç tavus kuşu heykeli bulunuyor.

Dinler Bahçesi’nde bulunan kilisede, hemen her yıl, Noel ayini ve Paskalya gibi Hristiyanlık için önemli günler adına bir takım ayinler düzenleniyor. Bu farklı ve bir o kadar ilginç yapıyı yakından görmek için Belek gezilecek yerler listesine mutlaka ekleyin!

Belek’in mavi bayraklı plajlarından biri olan Belek Halk Plajı, diğer adıyla Belek Beach Park, beş yıldızlı otellerin plajlarını aratmayan bir kaliteye sahip. Dolayısıyla Belek’te yaz aylarının vazgeçilmezlerinden biri olan bu plaj, aynı zamanda bir tesis işlevi görüyor. Belek Beach Park bünyesinde, yaz sezonu boyunca konserler, voleybol turnuvaları, çeşitli yarışmalar, spor etkinlikleri gibi biz dizi etkinlik düzenleniyor.

Belek’te çocuklarınızla gönül rahatlığıyla denize girip güneşlenebileceğiniz bir müessese olan plaj, 80 adet kamera eşliğinde 7/24 mobessa sistemi ile korunuyor. Bunun yanı sıra Belek Halk Plajı, 275 metre uzunluğunda olup; deniz kaplumbağalarının yaşam alanı gibi korunması gereken bir alana ev sahipliği yapıyor. Ayrıca plajda şezlong, şemsiye, duş ve tuvalet gibi hizmetler de mevcut.

Antalya’nın Serik ilçesinde, aynı isimle Kadriye beldesinde bulunan Kadriye Beach, Belek’in 8 kilometre batısında yer alıyor. Dolayısıyla Belek’te gezilecek yerler listesine eklenmeyi hak eden Kadriye Beach’e yalnızca 10 dakikada ulaşılabiliyor. Kadriye Beach, 2007 yılından bu yana mavi bayraklı plaj olarak hizmet veriyor. Plajın uzunluğu yaklaşık 500 metreye, genişliği ise 50 metreye tekabül ediyor. Plajda, şezlong, şemsiye, iki adet cankurtaran kulesi, soyunma kabinleri, duş alanları, engelli rampası, tuvalet gibi imkanlar bulunuyor. Ayrıca plaj alanının arkasındaki yeşil saha Kadriye Beach Piknik Alanı olarak kullanılıyor.

Neden Gitmeliyim? Sözün kısası, Kadriye Beach, hem denize girip, güneşlenmek hem de yemyeşil doğada piknik yapmak için harika bir tercih oluyor. Bu doğrultuda, özellikle hafta sonları güneşin, denizin ve doğanın keyfini sürmek isteyen onlarca insan Kadriye Beach’e ve Kadriye Beach Piknik Alanı’na akın ediyor. Ayrıca plaj çevresinde, bir dizi lüks otel, pansiyon ve apart gibi konaklama tesisleri, kafe, restoran, mağaza ve market gibi işletmeler bulunuyor.

Belek’te deniz kenarında eşsiz bir spa ve sağlıklı yaşam tesisi olan Hamam on the Beach, geleneksel hamam tedavisi ile başlayarak, tümü geleneksel olan sağlıklı yaşam ve masaj uygulamalarını davetkar ve zarif bir ortamda misafirlerine sunuyor. Türk hamam kültürü açısından oldukça farklı bir deneyim sunan Hamam on the Beach, masaj, kese, sauna, buhar odası ve rahatlama odası gibi bir dizi etkinlik ünitesinden oluşuyor. Hamam on the Beach, bembeyaz mimarisi ve Akdeniz’in masmavi denizini karşısına alan manzarasıyla Belek gezilecek yerler listesine mutlaka eklenmeli.

Neden Gitmeliyim? Hamam on the Beach, Akdeniz’in muazzam manzarasını önünüze seren geniş bir güneşlenme terasına ev sahipliği yapıyor. Özellikle kadınlar için hem sağlık hem güzellik hem de bakım merkezi olarak nitelendirebileceğimiz hamamda, pedikür ve manikür gibi çeşitli kozmetik uygulamalara ek olarak bir kuaför bulunuyor. Alanında oldukça iddialı olan Hamam on the Beach, profesyonel yönetimi ve nitelikli masörleriyle, misafirlerine en iyi desteği ve performansı garanti ediyor.